Wtorek, 20 października 2020. Imieniny Ireny, Kleopatry, Witalisa

Na odpust do Wardęgowa

2014-06-05 18:44:49 (ost. akt: 2014-06-05 19:11:48)
Migawka z ubiegłorocznego odpustu w Wardęgowie

Migawka z ubiegłorocznego odpustu w Wardęgowie

Autor zdjęcia: Stanisław R. Ulatowski

W wardęgowskim sanktuarium rozpoczynają się doroczne uroczystości odpustowe. Na początek ks. Michał Napierała, kustosz sanktuaruim zaprasza na mszę motocyklistów.


Dawna historia mówi, że dnia 16 października 1719 roku w Wardęgowie miało miejsce objawienie Matki Bożej. Widzenie miał czternastolatek pasący bydło. Na blasze ujrzał wizerunek, na którym była Najświętsza Maryja Panna w otoczce wielkiej światłości. Miejsce to stało się od wtedy celem, gdzie przychodzili wierni na modlitwę. Potem wybudowano tu małą drewnianą kaplicę, a Wardęgowo stało się celem pielgrzymek. Do dnia dzisiejszego zachowały się świadectwa licznych uzdrowień. 
W 1946 roku na gruzach dawnej spalonej przez niemieckich okupantów, drewnianej kaplicy zbudowano nową, murowaną nadając jej tytuł „Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny”. W 1968 roku odnowiono i pozłocono figurę Matki Bożej, odsłaniając z sukienek, którymi była przykryta. 
Oprócz głębokich wartości chrześcijańskich, odpust w Wardęgowie ma swój specyficzny koloryt. Wokół kłębi się tłum wiernych, a stragany kuszą dzieci kolorowymi pamiątkami. Kto więc chce przeżyć oryginalny wiejski odpust, powinien udać się do Wardęgowa.PROGRAM ODPUSTU '2014 W WARDĘGOWIE


Niedziela 8 czerwca

Godz. 14. msza św.na rozpoczęcie sezonu motocyklowego (Zbiórka pod kościołem w Ostrowitem o godz.13.30 i wyjazd do Wardęgowa)


Poniedziałek 9 czerwca

Godz.17. suma odpustowa, 20. msza św. z udziałem chorych, 24. msza św. Maryjna (ze szczególnym udziałem małżeństw pragnących i oczekujących potomstwa)


Wtorek 10 czerwca

Godz. 9. msza św. dla rolników,11. suma odpustowa (ze szczególnym udziałem dzieci pierwszokomunijnych), 17. msza św. z udziałem narzeczonych i młodych małżeństw, małżeństw z małymi dziećmi.
 

 
 

ul
Podziel się  informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste.
Swoją stronę założysz klikając na http://nowemiasto.wm.pl w ramkę " ZAŁÓŻ PROFIL ", która znajduje się w prawym, górnym rogu strony.
Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij tutajPolub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. pyje #1413653 | 79.187.*.* 9 cze 2014 09:30

    dobry melanż nie jest zły;p

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages