środa, 18 lipca 2018. Imieniny Kamila, Karoliny, Roberta

Rozmowy o bezpieczeństwie w szkole w Biskupcu

2014-12-05 15:54:22 (ost. akt: 2014-12-05 16:08:54)
Podczas spotkania z policjantami

Podczas spotkania z policjantami

Autor zdjęcia: Aleksandra Urban

Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Kopernika w Biskupcu Pomorskim prowadzi akcję ,,Uczeń bezpieczny”. W placówce świętowano też rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

*Biskupiecka szkoła dba o bezpieczeństwo swoich uczniów. Dlatego też, w ramach akcji “Uczeń bezpieczny”, odbyło się kilka spotkań. Wszyscy uczniowie otrzymali znaczki odblaskowe ufundowane przez PZU w
Nowym Mieście Lubawskim. Były też spotkania z policjantami. Funkcjonariusze z Nowego Miasta Lubawskiego przeprowadzili pogadankę pn. ,,Obrona przed psem”. Uczniowie uczyli się m.in. jak reagować oraz jakie postawy przyjmować w kontakcie z obcymi psami. Do szkoły, na zaproszenie dyrektorki Teresy Buzanowskiej, przybyli również miejscowi funkcjonariusze policji. Tematem tych odwiedzin było bezpieczeństwo dziecka w domu, szkole, podczas drogi do szkoły oraz w różnych innych sytuacjach. Dzielnicowy Robert Leśniewski oraz Wiesław Otręba zapoznali dzieci z zagrożeniami czyhającymi na jezdni – zarówno w terenie zabudowanym, jak i niezabudowanym, podczas zabaw i przerw międzylekcyjnych w szkole, w czasie oczekiwania na autobus, spotkań z osobami obcymi, w kontaktach z psami. Wszystkie przykłady podane przez policjantów wspomagane były filmami. Funkcjonariusze zadawali dzieciom pytania i byli mile zaskoczeni prawidłowymi odpowiedziami uczniów. Pogadanki nt. bezpieczeństwa przeprowadzili też wychowawcy w klasach, natomiast Samorząd Uczniowski przygotował
gazetkę ścienną na korytarzu związaną z bezpieczeństwem uczniów.
— Chciałoby się wierzyć, iż wiedza dzieci poznana i utrwalana w tych akcjach pozytywnie wpłynie na ich bezpieczeństwo i będzie przez nie wcielana w różnych sytuacjach życiowych — mówi Zofia Jośko z biskupieckiej szkoły.

opr. Grażyna Jonowska

*Przy okazji warto wspomnieć też o obchodach w szkole w Biskupcu 96. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Upamiętniona została ona w dwojaki sposób. Dnia 11 listopada pod obeliskiem w centrum wsi spotkały się delegacje oraz poczty sztandarowe z terenu całej gminy Biskupiec. Szkołę w Biskupcu reprezentowały: dyrektorka Teresa Buzanowska, wicedyrektorka Alicja Skuzjus, Jolanta Mroczyńska oraz poczet sztandarowy z opiekunem Przemysławem Zbonikowskim. Ceremonia pod obeliskiem rozpoczęła się odśpiewaniem hymnu państwowego. W dalszej części głos zabrał Jerzy Czapliński (wówczas przewodniczący Rady Gminy), który przypomniał zebranym historię obchodów tego święta. Mówił o jego ważności dla współczesnych. Delegacje wszystkich szkół i urzędów złożyły pod obeliskiem wiązanki kwiatów oraz zapaliły znicze, a następnie wzięły udział we mszy św. w kościele w intencji poległych za ojczyznę. Tego dnia w Gminnym Ośrodku Kultury w Biskupcu odbyła się akademia, którą przygotowała wraz z uczniami biskupieckiej szkoły Bożena Rzemińska z biblioteki.
Szkolna akademia odbyła się 13 listopada pod hasłem ,,11 listopada i Polacy’’. Scenariusz został przygotowany przez Jolantę Sokołowską, Sylwię Sadowską, Przemysława Zbonikowskiego i Marka Grzonkowskiego (oprawa muzyczna). Był on próbą sondy ulicznej przeprowadzonej przez reporterów wśród społeczeństwa, której celem było uzyskanie odpowiedzi na pytanie dotyczące wiedzy społeczeństwa o faktach związanych z dniem niepodległości naszego państwa oraz odpowiedzią na pytanie ,,Dlaczego dzień ten przypada właśnie 11 listopada?'' Reporterzy przeprowadzili sondę wśród urzędników, kibiców sportowych oraz dzieci szkolnych. Największą wiedzą z zakresu historii Polski pod zaborami trzech państw oraz znajomością dążeń Polaków do odzyskania wolności po 123 latach niewoli wykazali się uczniowie. Tym samym umocnili oni wiarę reporterów w przyszłość Polski oraz słowa naszego hymnu narodowego, że ,,... dopóki żyje choć jeden Polak, ojczyzna nigdy nie umrze''. Scenki z sondy ulicznej przeplatane były pieśniami patriotycznymi w wykonaniu chóru szkolnego. Wspomniana była też rola Marszałka Józefa Piłsudskiego w tym dziele oraz innych patriotów czy ludzi bezimiennych, którzy stracili życie, walcząc często za Polskę pod obcymi sztandarami, by nam obecnym żyło się lepiej.


opr. Zofia Jośko SP Biskupiec, gaja

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages