Wtorek, 22 października 2019. Imieniny Haliszki, Lody, Przybysłąwa

Projekcja i ciekawe komentarze po filmie "Niepamięć"

2015-09-08 14:02:45 (ost. akt: 2015-09-08 14:17:43)
Publiczność piątkowego pokazu filmowego

Publiczność piątkowego pokazu filmowego

Autor zdjęcia: Nadesłane

W miniony piątek w Szkole Podstawowej w Ostrowitem (gm. Biskupiec) gościliśmy twórców filmu ”Niepamięć”. Mimo kiepskiej pogody (dlatego pokaz, który miał być plenerowy, został przeniesiony do szkoły) oraz meczu piłkarskiego, publiczność dopisała, film obejrzało około pięćdziesieciu osób.

Film, o charakterze prowokowanego dokumentu, przedstawia dwoje młodych ludzi – Magdę, która pochodzi ze wsi i czuje się chłopką oraz Franka, urodzonego w rodzinie arystokratów artysty malarza. Z zapowiedzi wynikało, że razem odbędą podróż do swoich korzeni, by lepiej zrozumieć historię, a szczególnie skutki niegdysiejszych zależności pańszczyźnianych pan-chłop i ocenić ich wpływ na dzisiejsze relacje tych dwóch grup społecznych.

Po projekcji większość widzów została, by porozmawiać o filmie z twórcami. Dyskusja była bardzo intensywna, ale autorzy chyba nie takich reakcji się spodziewali. Widzowie zarzucili autorom jednostronny ogląd problemu i z gruntu fałszywe założenie.

Mieszkańcy Ostrowitego i okolic mają inne doświadczenia – w ich pamięci pan (Blicher) był tym, który zawsze pierwszy się kłaniał, także chłopom. Jest też dobrze wspominany dzięki swojej działalności dla okolicznej ludności.

A twórcy skupili się na udokumentowaniu tezy, że szlachta ciemiężyła chłopów w przeszłości i nadal czuje się lepsza od ich potomków. Na dodatek - w dyskusji po filmie argumentowała nasza główna bohaterka - dawne zależności pan-chłop przeniosły się na dzisiejsze relacje wieś–miasto, gdzie ludzie ze wsi są źle traktowani i pogardzani z powodu swego pochodzenia.

Filmowa Magda próbuje leczyć swoje głębokie kompleksy społeczne, sięgając nawet czasem do niesmacznych opowieści o „rezaniu” panów. To rewanżyzm historyczny i popłuczyny sowieckiego myślenia. Przecież nikt z nas nie jest w stanie wybrać sobie rodziny, w której się urodzi. Nasze pochodzenie, kolor skóry czy wyznanie nie decyduje o tym, jakim będziemy człowiekiem i co zrobimy ze swoim życiem.

A film nie postawił Frankowi innego zarzutu, jak tylko ten, że dziedziczy tytuł hrabiowski. Reżyser z lekceważeniem potraktował jego dylematy twórcze i ośmieszył Franka, kiedy ten spróbował pracy w gospodarstwie.

Niestety, takie jednostronne ujęcie problemu może inicjować szerzenie nienawiści, a temu na pewno trzeba się sprzeciwić.

W czasie pokazu Fundacja Inicjatyw Krajobrazowych Wybudowania zaprezentowała interesujący teledysk zespołu ludowego Bronowianki. Była to przyśpiewka ludowa ze współczesnym tekstem, opowiadającym o aktualnych problemach wsi. Tekst członkinie zespołu napisały wraz z autorką teledysku - Alicją Rogalską.

Aby obejrzeć i wysłuchać piosenki, kliknij tutaj.

https://vimeo.com/33123835

Gdyby ktoś chciał sobie wyrobić własny pogląd o filmie „ Niepamięć”, to podajemy link: http://folkowisko.gorajec.info/?page_id=1149

Viola Jeżewska-Turewicz
Polub nas na Facebooku:

Źródło: Artykuł internauty

Zobacz także

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. chłopka #1811785 | 109.196.*.* 9 wrz 2015 22:13

    Niestety autorka tekstu również przedstawiła jednostronny ogląd komentując film i krytykując jego autorów. Po obejrzeniu dokumentu moje odczucia są zgoła inne.

    Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages