Sobota, 20 października 2018. Imieniny Ireny, Kleopatry, Witalisa

„Wiwat 3 Maj”- akademia w szkole w Biskupcu Pomorskim

2016-05-09 17:36:01 (ost. akt: 2016-05-09 17:41:05)
Podczas apelu w szkole w Biskupcu

Podczas apelu w szkole w Biskupcu

Autor zdjęcia: A. Urban

W Szkole Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Biskupcu Pomorskim odbył się apel z okazji 225. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

Uroczysty apel z okazji 225. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja został przygotowany przez uczniów klas V-VI oraz chór szkolny pod kierunkiem nauczycieli: K. Zakrzewskiej, A. Urban, M. Grzonkowskiego ( oprawa muzyczna) i G. Wasiak (deklaracje).

Apel rozpoczął się piosenką „ Kocham Cię Polsko”, po której na scenę wbiegło troje uczniów - sportowców cieszących się ,iż dzień ten jest wolny od zajęć i można go spędzić w dowolny sposób. Jak to wśród uczniów bywa, nie odbyło się niestety bez sprzeczek i potyczek, podczas których sportowcy zderzyli się ze sobą, stracili przytomność i ……obudzili się w roku 1788.

W swej wędrówce po zamierzchłych czasach spotkali ludzi, którzy włożyli ogromny wkład w uchwalenie konstytucji, a więc: Hugo Kołłątaja, Adama Czartoryskiego, Ignacego Potockiego, Stanisława Małachowskiego oraz króla Stanisława Augusta Poniatowskiego.
W czasie rozmów z nimi, w których nie odbyło się bez śmiesznych sytuacji, dowiedzieli się jak trudną drogę musiała przejść nasza ojczyzna, by po wielu, wielu latach zaborów, wojen, niesnasek, upokorzeń i bezradności doszło w końcu do uchwalenia Konstytucji i zniesienia liberum veto, co nastąpiło podczas Sejmu Czteroletniego, a dokładnie 3 maja 1791 roku.
Scenki w wykonaniu uczniów przeplatane były pieśniami patriotycznymi oraz o Polsce m.in.: „Wiwat 3 Maj”, „Bogurodzica”, czy „ Płynie Wisła” w wykonaniu choru szkolnego.

Z. Jośko — SP Biskupiec


Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją:
Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste.
Swoją stronę założysz TUTAJ ".
Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor HrywnaCzytaj e-wydanie


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentowanie wyłączone

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages