Sobota, 15 grudnia 2018. Imieniny Celiny, Ireneusza, Niny

Narodowe Święto Niepodległości w SP w Biskupcu

2016-11-18 14:15:03 (ost. akt: 2016-11-18 14:15:03)

Autor zdjęcia: Aleksandra Urban

Uroczysty apel upamiętniający 98 rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę w Szkole Podstawowej w Biskupcu odbył się w przeddzień tego ważnego święta.

Występujący na scenie uczniowie przedstawili dzieje naszego kraju w końcu XVIII w., a więc min. zwady między grupami szlacheckimi, niechęć do przeprowadzenia reform wzmacniających nasze państwo, co ostatecznie doprowadziło do podziału Polski i zawłaszczenia naszych ziem przez: Rosję, Prusy i Austrię. Chociaż jarzmo niewoli trwało ponad sto lat ludność nie straciła nigdy nadziei na wolność i niepodległość, czemu wielokrotnie dawała znać i próbowała to zmienić. Jakże wymownie dla tej sytuacji zabrzmiały słowa jednej z pieśni patriotycznych zaśpiewanych przez solistki chóru szkolnego: „ Uwięziony ptak nie śpiewa, a czy wiesz dlaczego? Nie zobaczysz nigdy w klatce ptaka szczęśliwego!”. Z takiej klatki nasz kraj wyswobodził się dopiero po 123 latach, kiedy to zaborcy zaczęli walczyć ze sobą i gdy do kraju wrócił Józef Piłsudski obejmując urząd Naczelnika Państwa, co nastąpiło właśnie 11 listopada.

Dlatego też w tym dniu czcimy pamięć i składamy hołd wszystkim poległym, często bezimiennym bohaterom. Dzięki nim nasza ojczyzna „…niepodległa, niepokorna już nie zniknie nigdy z map, bo jest nasza, bo jest wolna, bo na imię Polska ma”— jak zabrzmiały słowa innej pieśni patriotycznej i nie tylko tej. Uroczysty apel został przedstawiony rodzicom na zebraniu ogólnym we wtorek dnia 15 listopada. 11 listopada dyrekcja szkoły wraz z pocztem sztandarowym wzięła udział w obchodach Święta Niepodległości w kościele oraz pod obeliskiem.

Zofia JośkoCzytaj e-wydanie
Podziel się  informacją:
Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste.
Swoją stronę założysz TUTAJ ".
Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie.   Pomogę: Igor HrywnaCzytaj e-wydanie
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages