Piątek, 14 grudnia 2018. Imieniny Alfreda, Izydora, Zoriny

Konflikt o szkołę w Krotoszynach

2017-02-14 09:59:51 (ost. akt: 2017-02-14 12:38:29)
Arkadiusz Dobek, wójt gminy Biskupiec przedstawił swój pomysł na reformę oświaty w gminie.

Arkadiusz Dobek, wójt gminy Biskupiec przedstawił swój pomysł na reformę oświaty w gminie.

Autor zdjęcia: Marcin Zalewski

W poniedziałkowy wieczór 13 lutego mieszkańcy Krotoszyn i Czachówek spotkali się z wójtem gminy Biskupiec i radnymi gminnymi. Tematem było przeniesienie szkoły podstawowej w Krotoszynach do budynku w Bielicach. Nie obyło się bez ciężkich argumentów.

Wójt gminy Biskupiec przedstawił koncepcję zmiany ustroju szkolnego, której projekt będzie głosowany przez radnych w czwartek 16 lutego. Projekt zakłada pozostawienie wszystkich sześciu szkół podstawowych w gminie. Jedyna zmiana to fizyczne przeniesienie Szkoły Podstawowej im. Wójta Kazimierza Tomaszewskiego w Krotoszynach do budynku w Bielicach. Wynika to z dużej kubatury bielickiego zespołu, który był zaprojektowany dla 600 uczniów. Po wygaszeniu gimnazjum zostałoby tam około 130 osób. Dlatego wójt chce, aby w rozdzielonych pomieszczeniach w Bielicach działała podstawówka z Krotoszyn oraz szkoła średnia z Bielic. Właśnie te zgromadzenie w jednym miejscu nieraz pełnoletnich uczniów oraz małych dzieci budzi olbrzymi niepokój rodziców. Z tego powodu padł pomysł zebrania.

Informacja o spotkaniu pojawiła się w piątek rano. Dzień wcześniej Rada Rodziców ze Szkoły Podstawowej im. Wójta Kazimierza Tomaszewskiego w Krotoszynach wysunęła wniosek o spotkanie do samorządowców. Niemniej grupa około 50 osób, głównie rodziców zarzuciła wójtowi niechętne informowanie o planach i zamiarach związanych z placówką. Ten zarzut był jedynie wstępem do szeregu ostrych pytań oraz pretensji skierowanych do Arkadiusz Dobka. Część dotyczyła balansu pomiędzy ekonomią, a wychowaniem dzieci. Nie obyło się również bez odwołań do kampanii wyborczej, przywołania poprzedniego wójta Kazimierza Tomaszewskiego, a nawet oskarżeń gimnazjalistów o przypadki seksu w szkole czy rozpylanie gazu pieprzowego. Ostateczną decyzję podejmą radni gminni podczas Sesji Rady Gminy.

Po więcej szczegółów związanych z planami dla budynków szkolnych w Krotoszynach, o prawdopodobnych rozbojach w Bielicach oraz tym, kto zaproponował kompromis będzie można przeczytać w piątkowym wydaniu "Gazety Nowomiejskiej".

Marcin ZalewskiCzytaj e-wydanie
Podziel się informacją:
Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste.
Swoją stronę założysz TUTAJ ".
Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor HrywnaCzytaj e-wydanie

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (55) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. kafka #2184256 | 46.169.*.* 16 lut 2017 20:06

  patrząc z boku widzę to tak: przerzucamy podstawówkę (czyli likwidujemy obecny stan rzeczy) do gimnazjum, żeby budynek gimnazjum był dobrze wykorzystany. za trzy lata "znikają" klasy gimnazjalne, zostaje zatem SP, szkoła średnia i ewentualna zawodówka... ale czy faktycznie klasy ponadpodstawowe zostają? obecnie główną część uczniów liceum stanowią absolwenci naszego gimnazjum... w dużej mierze dzięki dojazdom gimbusami. za trzy lata gimbusy przestają kursować, tym samym licealiści lub uczniowie zawodówek muszą dojeżdżać we własnym zakresie lub skorzystać z internatu (ale takiego nie ma). historie szkoły średniej na wsi (i to z internatem) już przerobiliśmy (Czachówki wciąż na sprzedaż). skoro Czachówki upadły to nie widzę powodu dla którego Bielice mają się utrzymać. w ten sposób za trzy lata będziemy mieli 120 uczniów podstawówki w budynku przeznaczonym na 600. czy to na pewno ekonomia? w świetle powyższego "ciekawą" sprawą są próby pozyskania Czachówek przez naszą gminę. Czy z ekonomicznego punktu nie byłoby lepiej zostawić w spokoju SP a w postgimnazjalnym budynku zrealizować to co ma być w budynku szkoły w Czachówkach (która raz że wymaga solidnego remontu, dwa remontu pod okiem konserwatora) ? dodatkowo należy pamiętać, że przenosząc SP w 2019r prawdopodobnie SP straci środki "z góry" przeznaczone na dostosowywanie podstawówek. środki stracone, budynek gimnazjum wykorzystany w 1/5... ale to już będzie kadencja i problem innej osoby.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. obserwator #2184192 | 88.156.*.* 16 lut 2017 18:50

   Pozwolę sobie zabrać głospatrząc nieco z ubocza na cały problem i przede wszystkim kierując się aspektami ekonomicznymi. Zaznaczam że nie jestem z PIS ani tym bardziej z PSL. Pierwsza kwestia jest taka, że ta reforma to beznadziejny i nieprzemyślany twór. O ile w dużych miastach jej skutki rozejdą się po kościach, problem pojawia się właśnie w tak małych miejscowościach. Moim zdaniem ze względu na ekonomię propozycja P. Wójta jest trafnym posunięciem. Nie widzę sensu utrzymywania dwóch obiektów o obłożeniu na poziomie 50 góra 60 %, gdzie koszta eksploatacji budynków (ogrzanie, elektryczność , pensje) są stałe i niezależne od liczby uczniów. Przeniesienie dzieci do jednego obiektu pozwoli nietyle zaoszczędzić co uniknąć strat. Jedna kadra, jeden budynek jedne koszta. Po drugie nie widzę przeszkód aby dzieci miały problem z asymilacją. W miastach istnieje szereg Zespołów Szkół gdzie obok Szkoły Podstawowej istnieje Gimnazjum, Liceum a nawet Szkoła Zawodowa - przykład Zespół Szkół Nr IV w Olsztynie. W tym przypadku (Bielice) Szkoła Podstawowa istniałaby obok LO i Zaw. W miastach jest większe zagrożenie przestępczością, nie róbmy z Krotoszyn czy Bielic Warszawy czy nawet Olsztyna. Po trzecie jeżeli na forum publicznym zostały podniesione argumenty iż w szkole miały miejsce zdarzenia w postaci sexu nieletnich czy też małoletnich, P. Wójt powinien całą sprawe zgłosić do Prokuratury w celu zbadania sprawy, łącznie z przesłuchaniem osób, które tego typu informację prezentują, a w przypadku braku ich potwierdzenia pociągnięcie do odpowiedzialności osób które tego typu oskarżenia wysuwają. Ponadto zawiadomienie do Prokuratury o popełnienu czynu zabroninego powinien złożyć P. Zdanowski, pod którego adresem padły oskarżenia na tym forum - jak wiadomo w internecie nikt nie jest anonimowy. Podsumowując te wszystkie demagogie nie mają na celu zadbanie o dobro dzieci co utrudnienie pracy P. Wójtowi, który uważam proponuje rozsądne rozwiązanie. Życzę powodzenia.

   Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (4)

   1. popieram #2183947 | 83.9.*.* 16 lut 2017 13:33

    BRAWO !!!do tej pory Krotoszyny były traktowane jak najukochańsze dziecko!!! nas traktowano po macoszemu!!!kiedy zamykano nam szkołę żadne!!!ŻADNE ARGUMENTY nie miały miejsca co najwyżej budziły wyraz pogardy, smiech i wzruszenie ramionami...więc teraz nichaj ci z miłsnej kolebki posmakują choc odrobine tego co nam fundował tamten wójt!!!przyszła kryska na matyska...czara słodu zmienia sie w czarę goryczy???i po 24 latach przychodzi zderzenie ze sciana normalności i rzeczywistości!!!POPIERAM DOBRA DECYZJA PANIE WÓJCIE,POKAZAĆ GDZIE MIEJSCE BUTNOŚCI!!!

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-6) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

    1. Ola #2183822 | 83.16.*.* 16 lut 2017 11:09

     Po przeczytaniu wszystkich komentarzy zwracam się do wójta. Niech przestanie Pan już walczyć z opozycją czy innymi przeciwnikami. Czas już zmienić metody. Proszę pamiętać: zgoda buduje. Panu i nam wszystkich tego życzę.

     Ocena komentarza: poniżej poziomu (-4) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

     1. Bielice #2183251 | 83.28.*.* 15 lut 2017 18:10

      Ludzie to jednak potrafią zrobić ogromną aferę. Wyobrażają sobie państwo, że w maleńkiej szkole w Krotoszynach przebywać będzie 500 osób? To chyba niemożliwe do wykonania, więc te wszystkie kłótnie są bez sensu. W szkole w Bielicach dzieciom będzie o wiele wygodniej. Szybko się przyzwyczają do nowego miejsca.

      Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

      Pokaż wszystkie komentarze (55)

      Zagraj w GRY.wm.pl

      • Goodgame Empire
      • Goodgame Big Farm
      • Goodgame Poker
      • Shadow Kings - The Dark Ages