Piątek, 14 grudnia 2018. Imieniny Alfreda, Izydora, Zoriny

Jednostki OSP z gminy Biskupiec Pomorski wygrały plebiscyt powiatowy i doceniono je w regionie (nowe zdjęcia)

2017-05-16 09:49:37 (ost. akt: 2017-05-16 23:21:08)

Autor zdjęcia: Stanisław R. Ulatowski

Na olsztyńskim placu Solidarności strażacy z Warmii i Mazur obchodzili swoje święto. Podczas uroczystości rozstrzygnięty został plebiscyt na najpopularniejsze ochotnicze straże pożarne. Okazuje się, że Ochotnicze Straże Pożarne z gminy Biskupiec uplasowały się wysoko nie tylko w plebiscycie powiatowym, ale również doceniono je w regionie.

Uroczyste wręczenie wyróżnień odbyło się podczas strażackiego pikniku rodzinnego. Tam oficjalnie ogłoszono laureatów plebiscytu „Gazety Olsztyńskiej” na Najpopularniejszą Ochotniczą Straż Pożarną we wszystkich 19 powiatach regionu. Przypomnieć warto, że wcześniej prezentacje jednostek ukazywały się zarówno na łamach tygodników lokalnych i „Gazety Olsztyńskiej”.

Trzeba przyznać, że w czasie trwania tegorocznego plebiscytu, swoją wyjątkową aktywność wykazali fani ochotniczych jednostek z gminy Biskupiec Pomorski.

Powiatową rywalizację wygrała jednostka OSP z Biskupca. Statuetkę z symbolicznym strażackim dzwonem odebrał dh Jan Atłachowicz, naczelnik biskupieckiej OSP, któremu towarzyszyli koledzy z jednostki. Drugie miejsce w powiatowej rywalizacji zdobył Łąkorz. Wyróżnienie wręczono druhowi Zygmuntowi Żuchlińskiemu, naczelnikowi jednostki, z którym do Olsztyna pojechali również dwaj druhowie. Wysokie, trzecie miejsce, przypadło strażakom z Osetna. Zygmunt Kołpacki, naczelnik jednostki w towarzystwie dwóch ochotników odebrali na scenie pikniku stosowne wyróżnienie.

Ale to nie wszystkie zaszczyty, które dotyczyły laureatów plebiscytu powiatowego. Swoje nagrody przyznała specjalnie powołana kapituła. Pośród jednostek zarejestrowanych w krajowym systemie ratowniczo-gaśniczym uznano, że najbardziej aktywna w regionie jest OSP z Biskupca. Właście do druhów z tej jednostki trafił bon wartości 3 tysięcy złotych, drugą lokatę w województwie i bon na 2 tysiące złotych kapituła przyznała jednostce z Łąkorza. Na trzeciej pozycji znalazła się OSP w Lipicy w powiecie bartoszyckim. ul

NAGRODZONE OSP W PIGUŁCE

OSP BISKUPIEC POMORSKI
Jednostka ma tradycje sięgające 1891 roku i liczy obecnie 39 członków i pięciu honorowych. Także w szeregach biskupieckiej OSP działa 10-osobowa drużyna młodzieżowa. Jan Atłachowicz, naczelnik jednostki przyznaję że do straży ostatnio garną się panie. Pierwsze się już zapisały. Jednostka niejednokrotnie stawała na “pudle” zawodów powiatowych i zwyciężała w gminie. Brali udział w szeregu akcji na terenie swojego powiatu, regionu i w sąsiednim województwie kujawsko-pomorskim przy pożarach lasów. Należą do KSRG i obecnie modernizują swoją remizę.

OSP W ŁAKORZU
Naszych 40 członków bierze udział w zawodach, ćwiczy i podnosi swoje umiejętności. Zwłaszcza młodzieżowcy cyklicznie zdobywają nagrody na zawodach. Straż w Łąkorzu funkcjonuje od 1923 roku. W 2003 z okazji 80-lecia nadano nam sztandar. Kilka lat temu odnowiliśmy figurę św. Floriana przy remizie, zabezpieczamy imprezy gminne — nie możemy się nudzić. Jesteśmy także w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym, więc mamy dobre wyposażenie. Jedyne, czego teraz brakuje to agregat oddymiający — opowiada Zygmunt Żuchliński, naczelnik OSP.

OSP OSETNO
OSP w Osetnie liczy 24 druhów i może pochwalić się niedawno odnowioną siedzibą. W jednostce działa również 11-osobowa młodzieżówka. Właśnie 14 maja jednostka startuje w zawodach gminy Biskupiec Pomorski. OSP nie należy do krajowego systemu, jednak strażacy pełnią rolę wspomagajacą w akcjach. Angażują się także w zabezpieczenie imprez kulturalno-sportowych i ściśle współpracują z Kołem Gospodyń Wiejskich. Członkowie zarządu starają się pozyskiwać nowych, młodych członków, bo jak mówią — w młodym narybku widzą przyszłość swojej, ochotniczej organizacji.

Więcej o wydarzeniu znajdzie się na łamach piątkowej "Gazety Nowomiejskiej"
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Buahahahaha #2246519 | 31.0.*.* 16 maj 2017 17:56

  Łąkorz taki pewny był ze zwyciestwa, że na informacje o 2. Miejscu nawet nie wstali... Czyżby szok ?

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages