Niedziela, 17 stycznia 2021. Imieniny Antoniego, Henryki, Mariana

X Powiatowy konkurs wiedzy o leśnictwie i łowiectwie „Las bez tajemnic”

2017-05-29 17:52:09 (ost. akt: 2017-05-29 17:57:24)
W leśnej wiacie „Jarzębinka” w Leśnictwie Grabiny

W leśnej wiacie „Jarzębinka” w Leśnictwie Grabiny

Autor zdjęcia: SP Lipinki

Po raz dziesiąty w leśnej wiacie „Jarzębinka” w Leśnictwie Grabiny odbył się konkurs „Las bez tajemnic”, na który przybyły dwuosobowe reprezentacje 22 szkół z powiatów nowomiejskiego i brodnickiego.

Spotkanie rozpoczęło się sygnałem „Zbiórka myśliwych” granym przez pana Tomasza Michewicza.

Organizatorami konkursu są: Szkoła Podstawowa im. Juliana Tuwima w Lipinkach, Nadleśnictwa Brodnica, Iława i Jamy oraz Porozumienie Kół Łowieckich „Kult św. Huberta” w Brodnicy.

Tematem przewodnim tegorocznej jubileuszowej edycji były migracje oraz związane z nimi obrączkowanie ptaków. Podstawowym zaś celem konkursu jest propagowanie wiedzy o pięknie polskiej przyrody, potrzebie jej ochrony, wiedzy o poszanowaniu jej praw i prawidłowej gospodarce człowieka w celu wykorzystania jej sił dla zaspokojenia potrzeb człowieka.

W ramach zmagań konkursowych uczestnicy przywieźli prezentację multimedialną poświęconą obrączkowaniu ptaków, rozwiązywali indywidualnie test wiedzy oraz rozpoznawali ptaki na zdjęciach, klasyfikowali, które z nich są wędrowne, a które osiadłe oraz podawali docelowe miejsce wędrówek.

Nie zabrakło atrakcji dla uczestników oraz licznie zgromadzonych gości. Podczas prac komisji oceniającej poziom wiedzy uczestników konkursu, młodzież miała okazję zobaczyć specjalnie przygotowaną dla niej profesjonalną prezentację różnych ras psów myśliwskich. Na ten dzień pod „Jarzębinkę” przyjechali właściciele dziesięciu psów różnych ras użytkowych, wykorzystywanych do polowania. Każdą prezentowaną rasę w pasjonujący sposób przedstawił i zaprezentował leśniczy z Radzik – Sylwek Tułodziecki.

Na dzieci i dorosłych czekał także wykład na świeżym powietrzu o ptakach i ich obrączkowaniu. Prowadzący go, znany ornitolog - Tomasz Królak zainteresował omawianym tematem nawet sceptyków.

Chętni, jak zwykle mogli spróbować swoich sił w strzelaniu z wiatrówki. Dla ciała zaś każdy znalazł pokrzepienie przy grillu, ognisku lub kociołku z grochówką. Rodzice dzieci z Lipinek serwowali domowe ciasto.

W ostatecznym podsumowaniu wyłoniono następujących zwycięzców:
I miejsce Szkoła Podstawowa w Nieżywięciu
II miejsce Szkoła Podstawowa w Lipinkach
III miejsce Szkoła Podstawowa Nr 1 w Brodnicy

Tytuł „Czarodzieja lasu” zdobył Jakub Grochowski z Nieżywięcia
Nagrody były wspaniałe i każde dziecko mogło znaleźć coś dla siebie. Dzięki organizatorom i wsparciu ofiarodawców wszystkim szkołom uczestniczącym w konkursie ofiarowano również zestawy do przeprowadzania doświadczeń a najlepszy uczestnik otrzymał namiot z wyposażeniem ufundowany przez Posła na Sejm Rzeczypospolitej, Pawła Szramkę. Wójt Gminy Biskupiec dla najlepszych uczestników przekazał tablety i zegarki. Dla każdego nauczyciela przygotowującego dzieci do konkursu przeznaczono piękny album „Ptaki Polski”.

Na sukces dziesiątej edycji złożyli się: Szkoła Podstawowa w Lipinkach, Nadleśnictwa Brodnica, Iława i Jamy, Gmina Biskupiec, Starostwo Nowomiejskie, Koła Łowieckie: „Pełnia” Łąkorz, „Klub Myśliwski Dziennikarzy” w Warszawie”, „Hubert” Warszawa, „Łabędź” Brodnica, „Szarak” Brodnica, „Jarząbek” Brodnica, „Bażant” Nieżywięć, „Pracowników MSZ” w Warszawie”, „Szron” Kurzętnik, „Osa” Toruń, „Rogacz” Brodnica, PZŁ Zarząd Okręgowy w Toruniu, Państwo Jacek Piersa, Zbigniew Socha, Zdzisław Fiszer, Roman Małkiewicz, Dominik Pawlikowski, Anna i Stanisław Filarscy, Kazimierz Skiba, Michał Komorowski, Jarosław Jeleniewski, Justyna Rumińska i Marek Hildebrandt a także Bank Spółdzielczy w Brodnicy.

Chociaż pogoda nas nie rozpieszczała, bo w ten majowy czas, w tym roku sypał śnieg, to ciepło ogniska, liczne atrakcje oraz gorąca atmosfera rozgrzewały wszystkich przybyłych.
Znowu wygraliśmy, my jako organizatorzy i oczywiście dzieci, bo wyjechały z pięknymi nagrodami, sporym zasobem wiedzy, a my dlatego, że konkurs cieszy się dużym zainteresowaniem, są ludzie, instytucje, które od lat nas wspierają. Najważniejsze zaś jest jednak to, iż ciągle rośnie świadomość młodych ludzi i ich poziom wiedzy o polskiej przyrodzie. Żywimy nadzieję, że kiedyś to oni właśnie odpowiednio przez nas przygotowani, decydować będą o tym co najważniejsze, o naszej przyszłości.

Do zmagań przystąpiły: SP Lipinki, SP Łąkorz, SP Ostrowite, ZS Marzęcice, SP Szwarcenowo, ZSP nr 1 Brodnica, SP nr 2 Brodnica, ZS Górzno, ZS Pokrzydowo, ZS Zbiczno, SP Nieżywięć, SP Jajkowo, ZSP nr 3 Brodnica, SP nr 1 Nowe Miasto Lubawskie, SP Wielkie Leźno, SP Gwiździny, SP Brzozie, SP Kruszyny, SP Osiek, SP nr 7 Brodnica, SP Jabłonowo Pomorskie, SP Szabda.

SP Lipinki
W leśnej wiacie „Jarzębinka” w Leśnictwie Grabiny

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją:
Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste.
Swoją stronę założysz TUTAJ ".
Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor HrywnaCzytaj e-wydaniePolub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages