Piątek, 14 grudnia 2018. Imieniny Alfreda, Izydora, Zoriny

Frojlanki w Radomna znajo gwarę lubawską na fest

2017-06-12 15:31:06 (ost. akt: 2017-06-12 16:11:18)

Autor zdjęcia: Marcin Zalewski

W Łąkorzu odbył się III Festiwal Gwary Lubawskiej. Unikatowa impreza podejmuję próbę ocalenia ginącej gwary naszego regionu.

W Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Łąkorzu odbył się III Festiwal Gwaru Lubawskiej. Głównym punktem programu były potyczki krasomówcze, w których uczestnicy mówili w gwarze lubawskiej. Pojawiły się anegdoty, przepisy kulinarne na "kucha" i "grynfuter", a także opowiastki o życiu wiejskim. Nie zabrakło tekstów Bernarda Standary z wybory gawęd Klimka z Dybzaka.

Pierwsze miejsce zajęło koło historyczne ze Szkoły Podstawowej w Radomnie, kolejne Jakub Dłuszczakowski ze szkoły w Skarlinie i Antoni Bałaszewicz z Łąkorza. Wyróżnienie otrzymała Iga Jakubowska z SP Łąkorz. Mimo to wszystkie teksty prezentował wysoki poziom, zwłaszcza użycia słownictwa gwarowego. Część uczestników zaprezentowała także charakterystyczne jabłonkowanie, czyli przemieszanie głosek sz i cz z ś i ć. Daje to ciekawe efekty jak wyrażenia typu "czepły sznieg" czy "sze czesyli".

Poza prezentacjami krasomówczymi można było spróbować przysmaków regionalnych jak ciasto "kuch" czy syropu buraczanego, a także zakupić rękodzieło.

Posumowaniem imprezy ma być publikacja z tekstami przygotowanymi przez uczestników. Organizatorzy, czyli Stowarzyszenie Ochrony Przyrody i Dziedzictwa Kulturowego w Łąkorzu zaprasza na kolejny festiwal za rok.

mzalCzytaj e-wydanie
Podziel się informacją:
Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste.
Swoją stronę założysz TUTAJ ".
Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor HrywnaCzytaj e-wydanie

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages