Sobota, 11 lipca 2020. Imieniny Benedykta, Kariny, Olgi

Nowe oblicze targowiska wiejskiego. Plany budżetowe gminy Biskupiec

2018-01-21 09:00:00 (ost. akt: 2018-01-19 14:41:20)
Nowy asfalt w Łąkorzu ułatwi dojazd do gospodarstw i nad jezioro Osetno

Nowy asfalt w Łąkorzu ułatwi dojazd do gospodarstw i nad jezioro Osetno

Autor zdjęcia: nadesłane

Kończymy analizę budżetów zaplanowanych na 2018 rok przez lokalne samorządy. Jako ostatni, plany finansowe przyjęli radni z Biskupca. Jest to największy budżet spośród gmin wiejskich powiatu nowomiejskiego.

Tegoroczny budżet gminy Biskupiec ma dochody zaplanowane na nieco ponad 50 mln zł. Wydatki opiewają na kwotę ponad 56 mln zł. Jest to największy budżet spośród gmin wiejskich naszego powiatu oraz porównywalny do budżetu Nowego Miasta. Także pokryty kredytami deficyt wynoszący dokładnie 6.046.196 zł jest największy spośród wszystkich lokalnych jednostek samorządowych. Gmina zaplanowała ponad 14.300 tys. zł na inwestycje. Największą pozycją budżetową jest już rozpoczęta modernizacja budynków użyteczności publicznej, a więc posterunku policji oraz zabytkowego budynku ratusza. Obiekt, który jest pozostałością niegdysiejszej świetności biskupieckiego rynku, przejdzie m. in. naprawę sztukaterii na elewacji czy remont wnętrza. Posterunek zostanie zaś podzielony na część dla policji oraz dla Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej. Radni przeznaczyli na ten cel nieco ponad 4 mln zł, z której niemal 3.400 tys. zł pochodzi ze środków zewnętrznych.

Drugą największą pozycją jest warta 3.213 tys. zł poprawa gospodarki wodno – ściekowej. Za tą kwotę ma powstać nowa stacja uzdatniania wody w Szwarcenowie oraz sieć w Mierzynie i Lipinkach. Już wybudowano oczyszczalnię kontenerową w Ostrowitem.

Jednym z najważniejszych zadań gminnych jest budowa dróg. W roku 2018 ma powstać łącznik dwóch dróg powiatowych w Łąkorzu. Za 732 tys. zł połączy on dwa wybudowania nazywane Wichertowo i Sztremlarowo ze wsią.
— Dokumentacja zakłada budowę dwóch odcinków z asfaltobetonu o łącznej długości 1819 metrów. Mamy już decyzję środowiskową — mówi Katarzyna Wiśniewska, kierownik Wydziału Budownictwa, Inwestycji i Ochrony Środowiska w gminie Biskupiec.
Inne planowane odcinki to remont dróg Piotrowice – Słupnica czy Ostrowite – Wronka.

Znaczna kwota łącznie 1.150 tys. zł jest przeznaczona na budowę świetlicy wiejskiej w Słupnicy i modernizację istniejących budynków w Piotrowicach i Lipinkach. Te zadania mają trwać do 2019 roku. Także w dziedzinie rekreacji i czasu wolnego znajduje się plan modernizacji boiska sportowego i budowa zaplecza w Biskupcu. Zaplanowany na dwa lata projekt ma w tym roku pochłonąć 1.771 tys zł. Ostatnie dwie wyróżniające się inwestycje to warta 936 tys. zł, trwająca budowa domów komunalno – socjalnych w Biskupcu oraz 400 tys. zł na zakup ciężkiego wozu bojowego dla Ochotniczej Straży Pożarnej w Łąkorzu.

— Na pojazd dla strażaków planujemy pozyskać środki zewnętrzne. Należy dodać, że na środowej sesji Rady Gminy do budżetu doszła budowa targowiska w Biskupcu. Z kwoty 1.571 tys. zł niemal milion zostanie dofinansowany przez Urząd Marszałkowski. Targowisko ma powstać do września tego roku — poinformował Arkadiusz Dobek, wójt gminy Biskupiec.

Marcin Zalewski


Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją:
Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste.
Swoją stronę założysz TUTAJ ".
Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor HrywnaCzytaj e-wydaniePolub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentowanie wyłączone

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages