Sobota, 15 sierpnia 2020. Imieniny Marii, Napoleona, Stelii

Tłumy pielgrzymów na miejscu dawnych objawień w Wardęgowie

2018-05-22 00:06:29 (ost. akt: 2018-05-22 00:16:46)
Procesja podczas poniedziałkowej sumy odpustowej

Procesja podczas poniedziałkowej sumy odpustowej

Autor zdjęcia: Stanisław R. Ulatowski

Poniedziałek i wtorek są dniami odpustu w Wardęgowie. Jak co roku przybyło wielu pielgrzymów, aby u stóp Matki Boskiej Wardęgowskiej prosić o łaski dla siebie i swych rodzin.


Początki wardęgowskiego kultu sięgają 1719 roku, kiedy to na łące obok studni chłopcu wypasającemu bydło objawiła się Matka Boska. Znalazł też on niedaleko tego miejsca malowany na blasze obraz z wizerunkiem Matki Bożej. Na miejscu objawień w krótkim czasie powstała kaplica. Wieść o objawieniu szybko się rozniosła.

Na miejsce objawień zaczęły przybywać wielkie rzesze pielgrzymów. Na wieść o tych wydarzeniach ówczesny biskup chełmiński powołał specjalną komisję do zbadania autentyczności objawień. Komisji przewodniczył dziekan nowomiejski ks. Jan Ewertowski. Nie potwierdzono autentyczności objawień i nakazano zamknąć kaplicę. Okoliczna ludność nadal przybywała w to miejsce, aby prosić o potrzebne dla siebie i swoich rodzin łaski i napić się wody ze studzienki, z której wodę uważano za cudowną.

Tradycje odpustowe trwają do dnia dzisiejszego. Co roku do Wardęgowa przybywa nawet kilka tysięcy pielgrzymów z okolicznych wsi, ale także i z odległych stron.

Tegoroczną, główną mszę odpustową odprawił i wygłosił homilię ks. Grzegorz Bohdan, dyrektor Brodnickiego Centrum Caritas w koncelebrze kapłanów. W trakcie trwania uroczystości ks. Michał Napierała, proboszcz parafii w Ostrowitem i kustosz sanktuarium wardęgowskiego podziękował pielgrzymom za przybycie oraz wszystkim, którzy włączyli się w organizację uroczystości odpustowych.

Wieczorem na polowym ołtarzu odprawiona została msza św. dla chorych, a o północy rozpoczęła się pasterka maryjna.

We wtorkowym programie odpustu, o godzinie 9, odprawiona będzie msza z udziałem rolników, natomiast o godz. 11 będzie msza dla dzieci pierwszokomunijnych. W południe rozpocznie się festiwal maryjny, a o godz. 17 msza dla młodych małżeństw oraz rodziców z małymi dziećmi. ul

DAWNA POCZTÓWKA Z WARDĘGOWSKIM MIEJSCEM OBJAWIEŃ
Arch. Krzysztofa KliniewskiegoPolub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. ratio #2506014 | 83.6.*.* 22 maj 2018 13:45

    Pan Andersen lepszej baśni by nie wymyślił.Amen.

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages