Wtorek, 11 sierpnia 2020. Imieniny Luizy, Włodzmierza, Zuzanny

Niepodległość w Łąkorzu. Europejskie Dni Dziedzictwa trwają

2018-09-11 10:06:59 (ost. akt: 2018-09-11 10:40:01)

Autor zdjęcia: Marcin Zalewski

Kolejny raz z rzędu Muzeum Lokalne w Łąkorzu wzięło udział w obchodach Europejskich Dni Dziedzictwa. Tegoroczny temat w naszym kraju brzmi "Niepodległa dla wszystkich".

W niedzielne popołudnie w łąkorskim muzeum zebrało się ponad 60 osób z regionu i nie tylko. Okazją było uczestnictwo wyjątkowej placówki zajmującej się kulturą wiejską ziemi lubawskiej z obchodach Europejskich Dni Dziedzictwa. Impreza co roku trwa przez dwa pierwsze weekendy września i składa się z tysięcy małych wydarzeń dotyczących kultury, historii i dziedzictwa regionalnego.

W tym roku hasło EDD brzmi "Niepodległa dla wszystkich". Dlatego Jan Ostrowski, kustosz łąkorskiego muzeum przygotował program nawiązujący do symboli patriotycznych i odzyskania niepodległości. Otworzona została wystawa "Orzeł naszym symbolem", gdzie zebrano różnorodne przedstawienia orła białego na dokumentach państwowych, umundurowaniu czy w ikonografii urzędowej.

— Najważniejsza różnica to obecność korony. Jej brak jasno wskazuje na lata 1944 - 1990 — mówił Ostrowski.

Spotkanie było także okazją do złożenia podziękowań przez uczennice szkoły w Skarlinie, które kręciły historyczny film o naszym regionie we wnętrzach łąkorskiego muzeum.

Kolejna część spotkania to wykład Jana Skuzjusa o oddziałach gen. Hallera i ich obecności w Łąkorzu.

— Obchodzimy stulecie niepodległości, ale należy pamiętać, że nasze tereny zostały oficjalnie włączone do Polski w styczniu 1920 roku — mówił regionalista.

Ciekawostką jest łąkorski hotel Pawła Rotha, który na cześć oddziałów polskich nazwał swój przybytek Hotelem Hallerczyków. Mówiono także o gwarze lubawskiej, a muzyczne przerywnika zapewnił zespół pod batutą Antoniego Bałaszewicza.

W naszym regionie obchody EDD odbyły się także w Kotach pod Lidzbarkiem, a w nadchodzący weekend planowane są ciekawe wydarzenia w Kurzętniku oraz Rumianie pod Rybnem. Więcej informacji na stronie http://edd.nid.pl/

mzal


Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją:
Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste.
Swoją stronę założysz TUTAJ ".
Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor HrywnaCzytaj e-wydanie

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages