Czwartek, 24 września 2020. Imieniny Dory, Gerarda, Maryny

Rewizyta w szkole w Wardenburgu uczniów szkół w Biskupcu i Bielicach

2018-10-12 15:31:27 (ost. akt: 2018-10-12 15:36:59)
Pamiątkowe zdjęcie z pobytu w Niemczech

Pamiątkowe zdjęcie z pobytu w Niemczech

Autor zdjęcia: Grażyna Wasiak

Pięć osób ze szkoły w Biskupcu i tyle samo z gimnazjum w Bielicach pojechało z opiekunami do Niemiec.

Uczennice klas ósmych Szkoły Podstawowej w Biskupcu - Julka Narewska, Oliwia Cwyl, Anastazja Dobies, Ola Golańska i Julka Wróblewska oraz pięcioro uczniów z Gimnazjum w Bielicach – Julia Metkowska, Julia Witos, Adrian Nehring, Amelia Dubanowska i Karolina Isańska wraz z opiekunami: Grażyną i Robertem Wasiak – nauczycielami języka niemieckiego, a jednocześnie twórcami projektu, w dniach od 22.09.2018r. do 29.09.2018r. gościły z rewizytą w partnerskiej szkole w Wardenburgu w Niemczech w ramach wymiany uczniów. Wyjazd finansowany był w całości przez Wójta Gminy Biskupiec oraz Jugendwerk: Polsko – Niemiecka Współpraca Młodzieży.

Tydzień tam spędzony był tygodniem pełnym wrażeń zarówno dla nauczycieli jak i dla uczniów. Dla uczniów był to czas wzbogacania umiejętności językowych, zdobywania wiedzy na temat kultury Niemiec oraz czas zawierania i pielęgnowania przyjaźni z rówieśnikami z zaprzyjaźnionej szkoły. W czasie tygodniowego pobytu mogli oni też zaobserwować, jakie są zwyczaje panujące w rodzinach niemieckich, dostrzec różnice w zwyczajach, przyzwyczajeniach i funkcjonowaniu rodzin niemieckich oraz porównać je z własnym domem rodzinnym, a nadto docenić własne rodziny i starania rodziców wobec nich samych. Pobyt w Niemczech był też okazją do zobaczenia, jak funkcjonuje niemiecka szkoła, jak przebiegają tam lekcje oraz jaką ofertę zajęć obowiązkowych i dodatkowych proponuje się w szkole niemieckim kolegom.

Podczas pobytu w Niemczech uczestnikom zapewniono moc atrakcji. Brali oni udział w zajęciach lekcyjnych oraz wykazali się swoimi umiejętnościami w zawodach sportowych i kulinarnych. Obie drużyny starały się wyjść z tego przedsięwzięcia z twarzą i im się to udało. Dania były wyśmienite, smakowały zarówno jurorom jak też uczestnikom, więc trudno było wyłonić zwycięzcę.
Dużym przeżyciem dla naszych uczestników były wycieczki do Bremen, Oldenburga oraz wyprawa na wyspę Norderney na Morzu Północnym. W dwóch pierwszych miastach nasi turyści podziwiali architekturę miast, zbiory muzeów oraz wszelkie inne atrakcje, jakie oferowały im te miasta, zaś na wyspie atrakcją była przeprawa promem, obserwacja (na pewno po raz pierwszy) przypływu i odpływu morza, rajd rowerowy wzdłuż wybrzeża oraz piękna fauna nadmorska – tak inna, niż nad naszym Bałtykiem. Pobyt tam, poczynione obserwacje, przeżycia oraz zawarte przyjaźnie na długo pozostaną w sercach i pamięci wszystkich uczestników. Ufamy, iż będą to przyjaźnie trwałe, zaś kontakty z niemieckimi kolegami nie urwą się, tylko będą utrwalane, chociażby przez multimedia.

Wyjazd ten był przeżyciem nie tylko dla uczniów ale i dla ich opiekunów. Oni też mogli zawrzeć przyjaźnie, porównać kulturę naszych krajów, sposób nauczania w naszych szkołach, składane uczniom przez szkołę oferty ale też dowiedzieć się, jak funkcjonuje szkoła niemiecka, jak są opłacani nauczyciele, porównać ich problemy z uczniami oraz dowiedzieć się, jak rodzice niemieccy podchodzą do nauki swoich dzieci i w jaki sposób rozwiązują ewentualne problemy swoich dzieci z nauczycielami.
Obie strony zadowolone były z czasu spędzonego razem, dlatego też pomysłodawcy projektu oraz niemieccy partnerzy snują już plany na kolejne etapy tej współpracy. Oby im się to udało!

na podstawie rozmowy z G. Wasiak opr. Zofia Jośko SP Biskupiec
Pamiątkowe zdjęcie z pobytu w Niemczech


Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją:
Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste.
Swoją stronę założysz TUTAJ ".
Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor HrywnaCzytaj e-wydaniePolub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages