Niedziela, 25 sierpnia 2019. Imieniny Belii, Ludwika, Luizy

Uczcili Niepodległą i zasadzili mirabelkę w szkole w Biskupcu

2018-11-12 15:39:36 (ost. akt: 2018-11-12 15:54:53)
Uczniowie szkoły w Biskupcu podczas niepodległościowego spotkania

Uczniowie szkoły w Biskupcu podczas niepodległościowego spotkania

Autor zdjęcia: Aleksandra Urban

W Szkole Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Biskupcu, podobnie jak we wszystkich placówkach oświatowych, odbyła się uroczystość związana ze 100 - leciem odzyskania przez Polskę niepodległości. Zasadzono też mirabelkę.

*Przygotowania do obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej trwały w szkole już od drugiej połowy miesiąca października.

Wtedy to Samorząd Uczniowski (opiekunka Grażyna Wasiak) ogłosił konkurs plastyczny pt. „Laurka dla niepodległej” (wykonane prace zdobiły salę podczas akademii), zainicjował on też wykonanie jednakowych kotylionów dla wszystkich uczniów i nauczycieli oraz sposób ozdabiania okien w klasach i na korytarzach. Na początku listopada według podanego pomysłu ozdobiono klasy i korytarze szkolne, zaś dzieci z zerówek i klas pierwszych wykonały chorągiewki na uroczysty apel.

W środę dn. 7 listopada grupa uczniów tworzących Radio „Dzięcioł” prowadzona przez ks. Krzysztofa Stasala w skład której wchodzą uczniowie klasy ósmej: Oliwia Cwyl, Agata Piekło, Marcin Nowacki oraz Wiktor Skrzypek przez radiowęzeł wprowadziła nas w klimat obchodów Święta Niepodległości.

Uroczysta akademia odbyła się w szkole dwukrotnie dn. 8 listopada: do południa dla uczniów i po południu dla rodziców. Montaż słowno-muzyczny przygotowali nauczycieli: Agnieszka Cieplińska i Przemysław Zbonikowski z klasą „ V b”, Grażyna Wasiak z członkami SU oraz Marek Grzonkowski wraz z chórem szkolnym. W losy naszej Ojczyzny podczas zaborów wprowadzały słuchaczy lektorki: Anastazja Dobies i Aleksandra Golańska. Scenariusz przedstawiał zmagania i trudy życia Polaków w czasie zaborów, ich zrywy do walki o odzyskanie wolności, strachy, nadzieje, niepowodzenia oraz niezłomną wiarę i nadzieję na lepsze jutro. Ukazał on też osobę Marszałka Józefa Piłsudskiego (w tej roli wystąpił Hubert Zygmunt) oraz rolę, jaką on odegrał w tych zmaganiach, szczególnie w roku 1920 podczas zwycięskiej bitwy pod Warszawą, zwaną „Cudem nad Wisłą”. Fragmenty tej bitwy były pokazane na multimediach (obsługą ich zajął się Marcin Nowacki z kl. VIII). Montaż przeplatany był wierszami i piosenkami zarówno smutnymi, pełnymi lęków i żalu po poległych podczas bitew jak i radosnymi, pełnymi nadziei i wiary w wykonaniu solistów oraz członków chóru. Niektóre z nich wycisnęły na słuchaczach łzy wzruszenia.

Tego dnia po wprowadzeniu sztandaru szkoły na początku akademii i przed jego wyprowadzeniem na jej końcu całą szkołą zaśpiewaliśmy cztery zwrotki hymnu państwowego. Hymn ten zaśpiewaliśmy też w piątek przed weekendem o godz. 11.11 dołączając tym samym do ogólnopolskiej akcji „Rekord dla Niepodległej” ogłoszonej przez Minister Edukacji Narodowej oraz Radę Dzieci i Młodzieży.

Zofia Jośko SP Biskupiec
Uczniowie szkoły w Biskupcu podczas niepodległościowego spotkania Fot. Aleksandra Urban

*Drzewa to niemi świadkowie historii. Jednakże w swojej książce, „Mirabelka- kiełkująca historia w 100licy”, Cezary Harasimowicz daje im głos. Opowieści tytułowej mirabelki udowadniają, że mamy w sobie pokolenia.

W bibliotece szkolnej Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Biskupcu, pod kierunkiem Justyny Roznowskiej, zorganizowano warsztaty plastyczno – literackie związane z treścią książki. Przeprowadzono je w ramach akcji „Mirabelka- kiełkująca historia w 100licy”, którego organizatorem było Lustro Biblioteka. Akcja była okazją do dołączenia do oficjalnych działań w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości, ale także upowszechnienia wiedzy o wydarzeniach związanych z odzyskaniem niepodległości na poziomie lokalnym i regionalnym. Książka przybliżyła też postać Ireny Sendlerowej.

Uczestnicy warsztatów, klasa 5a, dzielili się nie tylko wrażeniami po przeczytaniu powieści, której narratorem jest warszawska mirabelka, ale również spisanymi historiami swoich rodzin. Okazało się, że niejedna z nich jest wspaniałym materiałem na kolejną książkę. Uczniowie wykonali też plakaty ukazujące mirabelkę w różnych porach roku.

Zwieńczeniem warsztatów było uroczyste zasadzenie naszej szkolnej mirabelki. Liczymy na to, że tak jak warszawska dla pokoleń warszawiaków, tak i ta stanie się powiernikiem naszych historii. Zachęcamy do przeczytania książki!

Monika Bartycha - Danielewska SP Biskupiec
Uczniowie szkoły w Biskupcu podczas niepodległościowego spotkania Fot. Monika Bartycha - Danielewska

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją:
Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste.
Swoją stronę założysz TUTAJ ".
Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor HrywnaCzytaj e-wydaniePolub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages