Wtorek, 28 stycznia 2020. Imieniny Agnieszki, Kariny, Lesława

Ośrodek zdrowia przeniesiony z Biskupca

2019-03-07 09:03:31 (ost. akt: 2019-03-07 09:25:06)

Autor zdjęcia: Marcin Zalewski

Wielkimi krokami zbliża się remont ośrodka zdrowia w Biskupcu. Z tego powodu pacjenci przez pół roku będą musieli dojeżdżać do gabinetów lekarskich w Łąkorzu. Budzi to niezrozumienie.

Wraz z początkiem tego roku biskupiecka Rada Gminy obraduje w wyremontowanym budynku dawnego ratusza. Od nowej kadencji na tamtejsze sesje przestali być zapraszani radni powiatowi z tego okręgu. Ostudziło to temperaturę dyskusji. Mimo to omawiane są tematy ważne dla lokalnej społeczności.

Najwięcej emocji wywołała kwestia remontu Gminnego Ośrodka Zdrowia w Biskupcu. Od marca rozpocznie się remont pomieszczeń i elewacji przychodni na ul. Lipowej. Warte 300 tys. zł prace potrwają do września tego roku. Dodatkowo instytucja będzie wzbogacona o wart 256 tys. zł sprzęt medyczny. Z powodu zaplanowanych prac ośrodek będzie nieczynny, a większość gabinetów zostanie przeniesiona do Łąkorza. Trafią do tamtejszego Wiejskiego Ośrodka Zdrowia. Część lekarzy będzie przyjmować w małej sali wiejskiej w łąkorskim Wiejskim Domu Kultury. Przygotowane będą także pomieszczenia w dawnej piekarni Typolskiej w centrum wsi. W Biskupcu pozostanie jedynie ginekologia, laboratorium i rehabilitacja, dla których zarezerwowano lokale w nowo powstałych budynkach komunalnych (na miejscu dawnego “Manhattanu”).

— Ciężko wytłumaczyć mieszkańcom Biskupca, że będą musieli dojeżdżać. Może zorganizować jakieś połączenie busikiem? — mówił radny Kazimierz Zalewski z Biskupca.

Inni radni z Biskupca i najbliższych miejscowości potwierdzili obawy mieszkańców. Piłeczkę odbijali samorządowcy z południowej części gminy, którzy przypominali, że ich mieszkańcy cały czas muszą dojeżdżać na zakupy czy do lekarza do Biskupca.

— Przypominam, że z Biskupca przez Lipinki i Łąkorz dwa razy dziennie jeździ autobus do Nowego Miasta. Każdy, kto nie ma samochodu, może skorzystać z tego połączenia. Jest to pewna niedogodność, ale ze względów bezpieczeństwa nie można pozwolić, żeby pacjenci przebywali w remontowanym budynku — skwitował Arkadiusz Dobek, wójt gminy Biskupiec.

Wójt poinformował również, że wdrażany jest system obsługujący w ośrodku e-recepty. Do naszej redakcji napływały telefony ze skargami w tej sprawie. Przypominamy, że lekarze i placówki medyczne mają czas na przystąpienie do projektu do 1 stycznia 2020 roku.

Podczas sesji powrócił również temat zmian w studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Gminy Biskupiec. Radni głosowali nad przyjęciem wniosku z uwagami od Zbigniewa Kołpackiego z Osetna. Dziewięcioma głosami za przy dwóch przeciw i czterech wstrzymujących, uwagi rolnika zostały odrzucone. Studium kosztowało 37 tys. zł. O komentarz poprosiliśmy autora uwag.

— Cały obszar od Szwarcenowa i Wonny i poniżej linii torów kolejowych jest w strefie “Ł”, która jest obwarowana wieloma zakazami. W mojej uwadze chodziło o zamianę słowa “musi” na “może” przy wymaganiach dotyczących m.in. odległości od wody. To pozwoliłoby na pewną elastyczność. To nie jest tylko mój interes, ale każdego, kto będzie chciał zrobić nawet małą inwestycję po tej stronie gminy. Nagle okaże się, że nie można nawet małego warsztatu pobudować — stwierdza Kołpacki.

Rolnik pracujący w Osetnie od pięciu pokoleń dodaje, że w tym momencie nie wie, czy dalej zabiegać o rozwój gospodarstwa. Mężczyzna od 2 lat zabiega o pozwolenie na budowę trzech tuczarni w tej miejscowości. Instytucją blokującą są Wody Polskie.

W sprawie zarządzania wodą nastąpiła zmiana na stanowisku prezesa Gminnej Spółki Wodnej Górna Osa. Zadania związane z melioracją od Tadeusza Grzywacza z Łąkorza przejął Tomasz Dembek z Biskupca. Poniżej jego zdjęcie.

Marcin Zalewski

Tekst ukazał się w wydaniu "Gazety Nowomiejskiej" z dnia 1 marca 2019 r.
Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją:
Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste.
Swoją stronę założysz TUTAJ ".
Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor HrywnaCzytaj e-wydanie
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. IB #2694635 | 83.6.*.* 8 mar 2019 23:39

    Faktycznie mieszkańcy Biskupca doświadczą teraz tego co przeżywają mieszkańcy innych miejscowości z gminy na co dzień. Trzeba jednak przyznać, że jadąc do Biskupca można przy okazji załatwić inne sprawy (bank, poczta, urząd, sklepy), a w Łąkorzu co? Gdzie się podziać do czasu busa, który częściej chyba z NML do Biskupca przez Jamielnik jeździ. W Biskupcu faktycznie trudno o lokale zastępcze na ośrodek, ale troszkę to niedopracowane. Należałoby dogadać się z firmą od busów by raz na godzinę albo raz na półtora od Wonny do Łąkorza bus dodatkowo jeździł. Mógłby całą gminę w koło objechać.

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages