Wtorek, 11 sierpnia 2020. Imieniny Luizy, Włodzmierza, Zuzanny

„Jeżycjada” – ogólnopolskie czytanie w szkole w Biskupcu

2019-04-29 19:21:41 (ost. akt: 2019-04-29 19:27:21)
Czytano między innymi w parku

Czytano między innymi w parku

Autor zdjęcia: Justyna Roznowska

Nauczycielka biblioteki Justyna Roznowska zorganizowała w bibliotece szkolnej w Biskupcu czytanie książek Małgorzaty Musierowicz w ramach Ogólnopolskiego Czytania „Jeżycjady”, do którego zgłosiła szkołę. W czytaniu wzięli udział członkowie Dyskusyjnego Klubu Książki działającego przy bibliotece.

Podczas spotkania uczniowie zostali zapoznani z bibliografią Małgorzaty Musierowicz oraz jej twórczością. Cykl nazywany Jeżycjadą pochodzi od nazwy dzielnicy zamieszkiwanej przez jej bohaterów oraz przez wiele lat przez rodzinę samej autorki. Jeżycjadę zapoczątkowała opublikowana w 1977r. powieść „Szósta Klepka”. Cała Jeżycjada składa się z 22 powieści opowiadających o losach życia rodziny Borejków. Autorka w dowcipny i ciepły sposób przedstawia w swoich powieściach perypetie czterech pokoleń sympatycznej rodziny poznańskich inteligentów, ich przyjaciół oraz dalszych krewnych. Losy bohaterów toczą się na tle współczesnej rzeczywistości, wobec której autorka pozwala sobie niejednokrotnie w subtelny, zakamuflowany sposób zawrzeć komentarz społeczno – polityczny.

Członkowie klubu książki czytali fragmenty wszystkich książek z cyklu – najpierw w bibliotece, a potem na wolnym powietrzu, w pobliskim parku. W dalszej części spotkania prowadzili oni dyskusję nt. przeczytanych fragmentów książek.
W czytaniu książek autorki wzięła również udział klasa VI „b”. Warto nadmienić, iż wypożyczali oni książki autorki od początku marca i czytali je w wolnych chwilach. Na wspólnym spotkaniu w bibliotece, na które przyszli z wychowawcą – Mariuszem Każmierczykiem czytali oni w ich odczuciu najciekawsze fragmenty wybranych książek, a następnie prowadzili rozmowy nt. autorki, miejsca zdarzeń oraz samej treści książek.
Warto, by osoby zainteresowane zapoznały się z pozycjami autorki. Każdy może znaleźć w nich coś godnego uwagi dla siebie.

Zofia Jośko SP Biskupiec
Czytano między innymi w parku

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją:
Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste.
Swoją stronę założysz TUTAJ ".
Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor HrywnaCzytaj e-wydaniePolub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages