Niedziela, 8 grudnia 2019. Imieniny Delfiny, Marii, Wirginiusza

Doświadczenia uzyskane podczas spotkania z gospodarstwie „Ziemar” rolnicy „przeniosą” na swoje pola

2019-07-01 00:05:51 (ost. akt: 2019-07-01 00:09:42)

Autor zdjęcia: Stanisław R. Ulatowski

W Przedsiębiorstwie Rolnym „Ziemar” w Szwarcenowie odbyło się spotkania studyjne w Centrum Kompetencji BASF, na które przybyli rolnicy oraz uczniowie z regionu warmińsko-mazurskiego i terenów ościennych.

Firma BASF od dwóch lat oficjalnie posiada w Szwarcenowie (gmina Biskupiec) Centrum Kompetencji. Grunty, na których wytyczono poletka demonstracyjne znajdują się w znanym w regionie przedsiębiorstwie „Ziemar”, którym kieruje prezes Zbigniew Ziejewski.

Centrum Kompetencji utworzone zostało dla rolników, by mogli zdobywać nową wiedzę na temat działania produktów z faktycznymi wynikami upraw polowych. W roku ubiegłym na poletkach doświadczalnych posiano zboża, natomiast w tym sezonie na działkach rolnych znajdą się rzepaki, łubiny oraz zboża.

Chcemy ściśle współpracować z profesorami z olszyńskiego Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Postęp biologiczny, który wprowadzamy, będzie kształtowany tutaj, w Szwarcenowie, wraz z firmą BASF. Postaramy się, by rolnicy mieli bezpośredni kontakt z gronem naukowców, którzy przyjechali z UWM na nasze spotkanie — powiedział na spotkaniu Zbigniew Ziejewski.

W Szwarcenowie gościli specjaliści nauk rolniczych: profesorowie Bogdan Dubis, Marek Marks, Andrzej Łachacz i Jacek Olszewski. Swoją obecnością polowe spotkanie zaszczycili Urszula Pasławska, posłanka na Sejm RP oraz Marek Gustaw Brzezin, marszałek województwa, który pogratulował Zbigniewowi Ziejewskiemu tego wielkiego przedsięwzięcia.

Gratuluję, że udało się zgromadzić w Szwarcenowie tak liczne grono rolników i ludzi świata nauki. Spotkanie ma na celu transfer wiedzy, a wiedza jest podstawą rozwoju — szczególnie w rolnictwie, gdzie wiele się zmienia m.in. klimat i gdzie kreowane są kierunki rozwoju. Wieś i rolnictwo się zmienia, trzeba wykazywać się pomysłowością i być konkurencyjnym na rynku — powiedział marszałek województwa.

Informacji, które przekazali na poletkach doświadczalnych zaproszeni eksperci, wysłuchali liczni rolnicy, którzy w trakcie prezentacji zadawali pytania specjalistom. Organizatorzy „dnia pola” liczą, że doświadczenia uzyskane podczas spotkania rolnicy „przeniosą” na swoje pola, a ich wiedza ubogaci się nowymi wiadomościami przekazanymi przez specjalistów.

„Spotkanie polowe” było też okazją do zapoznania się z ofertą maszyn i sprzętu rolniczego, czynne były również inne stoiska podmiotów związanych z rolnictwem.
Stanisław R. Ulatowski
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages