Niedziela, 24 stycznia 2021. Imieniny Felicji, Roberta, Sławy

Susza dotarła do powiatu nowomiejskiego

2019-08-12 14:54:56 (ost. akt: 2019-08-12 15:00:54)

Autor zdjęcia: IUNG - PIB

Rutyną stało się, że gospodarze co roku obawiają się suszy rolniczej. Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach wydał ósmy w tym roku komunikat związany z Monitoringiem Suszy Rolniczej.

Raport obejmuje okres do 31 lipca i stwierdza bardzo duży deficyt w kraju.
— Jest to kolejny już okres z niedoborem wody dla roślin uprawnych. Deficyt wody na wielu obszarach kraju powiększył się od 20 do 30 mm, a w niektórych terenach nawet o ponad 40 mm. W stosunku do poprzedniego okresu raportowania, podobnie jak 10 dni temu, nastąpił znaczny wzrost liczby gmin z suszą we wszystkich monitorowanych uprawach w stosunku do poprzedniego okresu raportowania. Wzrost ten wynosił od 287 gmin w przypadku zbóż ozimych po 940 w uprawach ziemniaka. Suszą objęte są wszystkie województwa kraju oraz wszystkie monitorowane grupy i gatunki upraw — piszą naukowcy.

Jak dodają w czerwcu temperatura w kraju była średnio większa o niemal 5 stopni w porównaniu ze średnią wieloletnią. Wciąż północna część kraju w łuku od Kaszub przez Wzgórza Dylewskie do okolic Olsztyna ma (poza terenami górskimi) najlepszy bilans wodny w Polsce. Niedobór wody w okolicach Nowego Miasta wynosi około 120 milimetrów opadów. Dla porównania niedobory w okolicach Poznania czy Zielonej Góry wynoszą po 270 milimetrów.
W związku ze stratami, instytut stwierdził stan zagrożenia suszą w uprawach kukurydzy na ziarno i kiszonkę w gminie Biskupiec. W związku z tym rolnicy mogą złożyć w tamtejszym Urzędzie Gminy wniosek o oszacowanie szkód.

mzal


Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją:
Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste.
Swoją stronę założysz TUTAJ ".
Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor HrywnaCzytaj e-wydanie

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Gość #2777438 | 37.248.*.* 15 sie 2019 21:19

  Co ty możesz się znać zielonka to nie wszystko A kolby kukurydzy czy są wykształcone duże bo to jest ważne i nie zazdrość rolnikom bo gdyby nie rolnicy niemiałbyś co jeść i tyle w temacie.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. kk #2776323 | 83.31.*.* 13 sie 2019 10:00

  kukurydza po 2 metry deszcz pada prawie co dzień i teraz susza to chyba jakieś jaja

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages