Niedziela, 24 stycznia 2021. Imieniny Felicji, Roberta, Sławy

Kolejny dawny cmentarz ewangelicki uporządkowany

2019-08-19 13:28:21 (ost. akt: 2019-08-19 14:17:21)

Autor zdjęcia: Marcin Zalewski

Wolontariusze posprzątali nieczynny cmentarz ewangelicki w Piotrowicach.

Cmentarz ewangelicki we wsi Piotrowice powstał w połowie XIX wieku na wzgórzu przed wsią, po drugiej stronie rzeki Młynówki. Wcześniej mieszkańcy byli chowani na terenie kościoła. Piotrowice były wsią pograniczną, położoną w dawnych Prusach Książęcych, a późniejszym powiecie suskim. Także w okresie międzywojennym ówczesne Peterwitz leżało w Rzeszy Niemieckiej i posiadało zachowaną do dziś placówkę straży granicznej.

Z tego powodu Piotrowice trafiły do Polski w 1945 roku, a większość autochtonów zastąpiła ludność napływowa. Cmentarz ewangelicki został zapomniany lub służył jako rezerwuar płyt nagrobnych i kamienia. Zaniedbane miejsce świadczące o skomplikowanych losach pogranicza postanowili odnowić wolontariusze pod przewodnictwem Ewy Adamczak z Stowarzyszenia dla Ostrowitego i Okolic "Iskra Wzajemności".

Wolontariusze uporządkowali teren nekropoli. Po wykoszeniu i przeszukaniu terenu okazało się, że jest tam aż 175 mogił - w ewidencji zabytków było ich zewidencjonowanych tylko trzydzieści. Przywrócona została zachowana część rodowa cmentarza, gdzie znajdują się mogiły i tzw. Gedekstein czyli kamienie pamiątkowe właścicieli majątku w Piotrowicach, czyli rodzin Wussow, de la Motte czy von Behr. Wszyscy mężczyźni byli zawodowymi oficerami. Na środku półokręgu (który jest pozostałością rozkradzionego założenia) znajduje się krzyż ze śladami strzałów. Okazałe pomniki i zachowane tablice zostały ponownie ustawione. Do tego odbyło się spotkanie i spacer historyczny po Piotrowicach.

Podsumowaniem było spotkanie na terenie cmentarza. Udział wzięli Arkadiusz Dobek, wójt gminy Biskupiec, ks. Krzysztof Stasal z piotrowickiej parafii rzymskokatolickiej, wolontariusze i mieszkańcy. List przesłał także pastor Karol Niedoba z parafii ewangelicko - augsburskiej w Grudziądzu. Po nekropolii oprowadzał Michał Wiśniewski, toruński ekspert zajmujący się cmentarzami ewangelickimi w dawnych Prusach.

Odpowiedzialna za porządki Ewa Adamczak zapowiedziała, że dr Andrzej Korecki przygotuje publikację dotyczącą dawnych cmentarzy w gminie Biskupiec, a prace porządkowe mają być kontynuowane.

Jest to kolejny, po Łąkorzu i Tyliczkach, cmentarz ewangelicki porządkowany w tym roku na terenie powiatu nowomiejskiego.

mzal
Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją:
Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste.
Swoją stronę założysz TUTAJ ".
Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor HrywnaCzytaj e-wydanie

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Stańczyk #2778798 | 178.42.*.* 19 sie 2019 15:00

    Może to brzmi jak paradoks, ale w latach 60. p. Andrzej Korecki w podstawówce przy ul.Pod Lipami (obecna Działyńskich) prowadził z moją klasą lekcje wychowania muzycznego. Serio! Przyszedł tam po śmierci słynnego Joachima Kanta. A od historii był ówczesny kierownik szkoły (w tamtych latach na czele szkoły stał kierownik, a nie dyrektor), p. Kilanowski.

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages