Sobota, 15 sierpnia 2020. Imieniny Marii, Napoleona, Stelii

Mieszkańcy Szwarcenowa odnowili plażę wiejską

2019-08-21 13:44:07 (ost. akt: 2019-08-21 14:12:38)

Autor zdjęcia: Marcin Zalewski

Jezioro Trupel to wraz z jeziorem Karaś dwa najbardziej wysunięte na północ akweny powiatu nowomiejskiego. W okolicy jedyna plaża wiejska znajduje się w Szwarcenowie. Społeczność wsi zorganizowała się w celu jej odnowy.

Wjeżdżając do Szwarcenowa od strony Krotoszyn jednym z pierwszych krajobrazów jest ukazujące się zza drzew jezioro. Wystarczy przed szkołą skręcić w lewo, przejechać kilkadziesiąt metrów i docieramy nad Trupel. To duży zbiornik o powierzchni niemal 280 hektarów, z którego wypływa rzeka Osa oraz jej dopływ - Młynówka. Zdecydowana większość jeziora należy do gminy Kisielice w powiecie iławskim, a nad wodą położone są wsie Szwarcenowo, Piotrowice Małe oraz dawny PGR Trupel.

W tej pierwszej wsi istnieje plaża wiejska oraz miejsce do wodowania łodzi. Mieszkańcy podjęli decyzję, że potencjał miejsca jest dużo większy i warto rozbudować dojście do wody.

— Szwarcenowo to duża wieś, mamy około siedmiuset mieszkańców. Jezioro jest bardzo piękne, ale młodzież woli jeździć na plażę do Trupla. Nadszedł czas, by zwiększyć standard tego miejsca — rozpoczyna rozmowę z nami Angelina Pokojska, wybrana z początkiem roku nowa sołtys wsi.

— Przyjeżdżają do nas mieszkańcy Krotoszyn czy Biskupca. Plaża powinna być wizytówką wsi — dodaje Agnieszka Habant, prezes lokalnego Koła Gospodyń Wiejskich.

Na miejscu rozmawialiśmy także ze Zbigniewem Ziejewskim, przedsiębiorcą ze Szwarcenowa, który angażuje się w rozwój lokalny.
— To miejsce jest jednym z bardzo wielu w naszym regionie, które ma duży potencjał. Wystarczy włączyć mieszkańców w działanie i wspólnie zaplanować prace. W naszym wypadku zmobilizowało się wiele osób. Ktoś jest odpowiedzialny za zorganizowanie pozwoleń i dokumentów, ktoś udostępni sprzęt, inna osoba znajdzie wykonawcę, a jeszcze inna grupa przygotuje otwarcie nowej plaży. Współpraca z panią sołtys i Radą Sołecką układa się bardzo dobrze i razem pracujemy na rozwój naszej miejscowości — mówi Zbigniew Ziejewski, który wspiera pomysł mieszkańców Szwarcenowa.

Jednym ze źródeł finansowania był gminny fundusz sołecki.
— Uważam, że to najlepsze rozwiązanie. Mieszkańcy sami najlepiej wiedzą na co wydać środki. Jako przedsiębiorca ze Szwarcenowa uważam, że moim obowiązkiem jest wspieranie takich inicjatyw doświadczeniem i sprzętem. Pięknie odnowiona, wspólna plaża może być pierwszym krokiem w kierunku odbudowania wspólnych miejsc dla mieszkańców i gości w Szwarcenowie. Będę o to zabiegał — dodaje Ziejewski.


Mieszkańcy przeprowadzili akcję własnymi siłami. Duży udział w akcji miała lokalna młodzież, która pomogła rozplantować przywieziony czysty piasek. Odświeżono także boisko do plażówki i uporządkowano zieleń. Ze środków funduszu sołeckiego powstał wygodny pomost pływający.

Ludność wsi spotkała się na oficjalnym otwarciu plaży. Przygotowano wiele atrakcji. Miejsce poświęcił także proboszcz tutejszej parafii.
— Dziękuję wszystkim za wsparcie: księdzu Przemysławowi Balewskiemu za poświęcenie pomostu, Adamowi Martewiczowi, Marcinowi Kulwickiemu i Zbigniewowi Ziejewskiemu za podarowanie piasku na plażę, Piotrowi i Jarosławowi Jeziorskim za uporządkowanie plaży, Robertowi Flaszyńskiemu za użyczenie prądu. Dziękuję paniom z szwarcenowskiego Koła Gospodyń Wiejskich za przygotowanie słodkości i zorganizowanie otwarcia pomostu, a całej młodzieży za pomoc przy pomoście, upiększeniu plaży i organizacji imprezy — składa podziękowania Angelina Pokojska, sołtys Szwarcenowa.

— Kolejnymi etapami jest zrobienie nad jeziorem miejsca na ognisko, przenośna toaleta i przebieralnia oraz zewnętrzny stół do ping-ponga. Będziemy nad tym pracować — dodaje Pokojska.

Szwarcenowo w kolejnym roku obchodzi także siedemsetlecie lokacji. To więcej niż Biskupiec. Z tego powodu modernizacja plaży jest początkiem dużych planów dla Szwarcenowa.
— Zawiązała się grupa, która ma dużo sił i chęci do pracy na rzecz lokalnej społeczności. Planujemy pozyskiwanie środków z wielu źródeł adresowanych dla obszarów wiejskich. Dzięki wsparciu wielu osób planujemy uczcić siedemsetne urodziny Szwarcenowa w sposób, który pozostanie dla wszystkich na lata — podsumowuje Ziejewski.

mzal


Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją:
Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste.
Swoją stronę założysz TUTAJ ".
Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor HrywnaCzytaj e-wydanie

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages