Sobota, 23 stycznia 2021. Imieniny Fernandy, Jana, Rajmundy

Osłona amerykańskiego czołgu znaleziona w Bielicach

2019-09-03 12:27:15 (ost. akt: 2019-09-04 09:25:12)

Autor zdjęcia: Marcin Zalewski

Do wyjątkowego znaleziska doszło podczas poszukiwań archeologicznych w Bielicach. Efekty prac detektorystów będziemy mogli zobaczyć w telewizji.

W sobotnie przedpołudnie ruch na drodze wojewódzkiej z Bielic do Biskupca był znaczny. Tego dnia odbywały się tamtejsze dożynki gminne. Wielu kierowców zwalniało lub zatrzymywało auto około kilometra przed Fitowem. Na polu kręciło się mnóstwo osób z wykrywaczami metali oraz ekipa telewizyjna. Wszystko z powodu wyjątkowego znaleziska, które jest dziełem Biskupieckiego Stowarzyszenia Detektorystycznego “Gryf”.

— Zdobyliśmy niezbędne pozwolenia od Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków na poszukiwania w tym terenie. Mieliśmy informacje prowadzonych tu walkach — opowiada Przemysław Witkowski ze stowarzyszenia.
Teren Bielic tak jak cała linia rzeki Osy był obszarem walk pomiędzy oddziałami niemieckimi, a radzieckimi w 1945 roku. Wielu starszych mieszkańców wspomina duże ilości uszkodzonej broni, a nawet czołgów zatopionych w tamtejszych rzeczkach i oczkach wodnych. Większość została jednak zabrana przez wojsko i lokalną ludność niedługo po wojnie. Jak się jednak okazało, nie wszystko zostało przekute na lemiesze i inny użyteczny sprzęt. Jeden z wykrywaczy metalu zwariował na polu należącym do rodziny Wajs. Detektoryści zaczęli kopać.

Znalezisko przeszło ich najśmielsze oczekiwania. Około 70 centymetrów pod ziemią leżała cała ściana boczna amerykańskiego czołgu Sherman typu M4.
— Babka opowiadała, że jak Rosjanie tu wchodzili to Niemcy strzelali z dział z kierunku Kisielic. W czołg trafiło pięć pocisków. Wybuchł, a ta osłona przeleciała kilkadziesiąt metrów i wbiła się w ziemię — opowiada na miejscu Mariusz Wajs, na którego polu znaleziono stalowy element.

Osłona robi wrażenie. Pomimo korozji ma około 5 centymetrów grubości. Widać w niej pięć regularnych otworów po niemieckich pociskach i ślady pożaru. Pojawia się pytanie, skąd amerykański czołg w naszym regionie? Od 1941 roku Związek Radziecki otrzymywał pomoc wojenną od Stanów Zjednoczonych. M. in. przekazywano czołgi, które były wykorzystywane przez dobrze wyszkoloną Gwardię.

Prace biskupieckich detektorystów były tematem dla archeologa Olafa Popkiewicza, który na Polsacie Play prowadzi program “Poszukiwacze historii”. Podczas badań w Bielicach znaleziono także wiele drobnych elementów czołgu, m.in. mosiężną panewkę, a także wiele łusek broni maszynowej. Emisja odcinka opowiadającego o wyjątkowym znalezisku możemy spodziewać się w listopadzie.

mzal


Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją:
Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste.
Swoją stronę założysz TUTAJ ".
Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor HrywnaCzytaj e-wydanie

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (5) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. XYZ #2785989 | 194.181.*.* 4 wrz 2019 12:55

  "M. in. przekazywano czołgi, które były wykorzystywane przez dobrze wyszkoloną Gwardię." - ten fragment mnie dosłownie rozczulił. WTF??

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Zimny browarek #2785985 | 83.28.*.* 4 wrz 2019 12:35

  Pewnie to nasi sojusznicy zgubił jak do Bemowa transport szedł :))

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. pijany rycho #2785782 | 83.21.*.* 3 wrz 2019 20:56

  Na Odkrywcy nie raz pisali,zeby nie wchodzić w żadne stowarzyszenia

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. Ox #2785777 | 5.173.*.* 3 wrz 2019 20:49

  Prawo pierwokupu znalezisk przez rząd po cenie rynkowej plus 10 procent.Zobaczycie jakie cuda nagle ujrzą światło dzienne.

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. Gregorij #2785757 | 83.6.*.* 3 wrz 2019 20:12

  Ale znalezisko!!?

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages