Czwartek, 24 września 2020. Imieniny Dory, Gerarda, Maryny

Co ze szkołami w gminie Biskupiec? Mniej uczniów, mniej pieniędzy

2019-10-30 19:40:23 (ost. akt: 2019-10-30 19:44:26)
zdj.ilustracyjne

zdj.ilustracyjne

Autor zdjęcia: Alina Laskowska

Gmina Nowe Miasto stoi przed trudną decyzją dotyczącą przyszłości sieci szkół. Po spotkaniu komisji wspólnych Rady Gminy w Biskupcu, okazuje się, że tam także sytuacja placówek oczywista nie jest.

Julia Baranowska, sekretarz gminy omówiła sytuację szkół ponieważ po analizie dyrektorów szkół wynika, że trzy placówki wymagają wdrożenia programu naprawczego. Dotyczy to szkoły w Ostrowitem, Szwarcenowie i Biskupcu. Dodatkowo mieszkańcy Szwarcenowa chcieliby aby w tej wsi została wybudowana świetlica wiejska. Wójt Gminy Arkadiusz Dobek poinformował, że taka inwestycja nie powstanie. Koszt remontu szkoły w Szwarcenowie został wyceniony na 1 milion złotych. Oczywiście zasadnym byłoby zbudowanie świetlicy w Szwarcenowie gdyby nie nie było tam żadnego obiektu kultury. W obecnej sytuacji nie ma w planach tego typu inwestycji.
Był to początek do burzliwej dyskusji Radnych w sprawie zamknięcia szkół w gminie. Propozycją radnego Łukaszewskiego było zamknięcie szkoły w Bielicach i przeniesienie dzieci do Szwarcenowa. Taką decyzję uzasadnił zmianami systemowymi gdy po reformie edukacji zostały zlikwidowane gimnazja. Przez taką decyzję w Bielicach pozostaje „pusty moloch”.
Faktem jest, że w nowym roku szkolnym szkoły w gminie Biskupiec liczą 960 uczniów a rok wcześnie było to ponad tysiąc dzieci. Naturalnym jest, że spadająca liczba uczniów to także mniejsza kwota subwencji a co za tym idzie większe obciążenie dla gmin. W minionym roku szkolnym gmina musiała dołożyć do szkolnictwa 4 miliony, w obecnym jest to blisko 5 milionów. Jak w większości przypadków, kwoty te idą na wynagrodzenia dla pracowników.
O problemach przede wszystkim demograficznych rozmawiali włodarze gminy Nowe Miasto na spotkaniach w Skarlinie, Gwiździnach i Radomnie. Wójt Waruszewski słusznie zauważył, że z dnia na dzień przybędzie samorządów które bedą musiały zmierzyć się z tym problemem. Spada liczba dzieci, wzrastają koszty utrzymania szkół, gminy finansowo nie są w stanie tego udźwignąć.

To bez wątpienia pokłosie refom edukacji, najpierw stworzenia gimnazjów, potem ich zlikwidowania. I z tym musi się zmierzyć wójt gminy Biskupiec Arkadiusz Dobek. Właśnie dlatego został powołany zespół który ma wypracować rozwiązanie problemów. Czy padnie propozycja przekształcenia którejś z placówek w szkołę społeczną? Do tematu wrócimy. al

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages