Niedziela, 24 stycznia 2021. Imieniny Felicji, Roberta, Sławy

„Bezpieczny przejazd- Szlaban na ryzyko” - wspólne działania Policji i PKP

2020-08-23 10:19:32 (ost. akt: 2020-08-23 10:25:33)

Autor zdjęcia: KPP Nowe Miasto

Nowomiejscy policjanci ruchu drogowego włączyli się do kolejnej edycji działań Polskich Linii Kolejowych „Bezpieczny przejazd – Szlaban na ryzyko”. Głównym celem jest kontrola w rejonie przejazdów oraz informowanie i edukacja uczestników ruchu o niebezpieczeństwach, jakie grożą na przejazdach kolejowych oraz na tzw. dzikich przejściach. Policjanci apelują o zachowanie bezpieczeństwa i rozwagę też w tych miejscach.

W czasie akcji zorganizowanej przez Polskie Linie Kolejowe policjanci nowomiejskiej drogówki wraz z funkcjonariuszami SOK i pracownikami kolei ale także funkcjonariuszami Inspekcji Transportu Drogowego podnoszą świadomość uczestników ruchu drogowego o zagrożeniach wynikających z niezachowania szczególnej ostrożności na przejazdach kolejowych oraz na tzw. dzikich przejściach. Dotychczasowe działania prowadzone były w rejonie przejazdów kolejowych na terenie gminy Biskupiec. Funkcjonariusze apelowali do kierowców samochodów oraz pozostałych uczestników ruchu drogowego przypominając, że nie należy poruszać się po torowisku, licząc na to, że „może uda się zdążyć” przed pociągiem.
 
Droga hamowania pociągu jest około 13 razy dłuższa niż droga hamowania samochodu. Na osobówkę uderzoną przez pędzący pociąg działają podobne siły jak na aluminiową puszkę potrąconą przez samochód. To pokazuje jakie szanse w zderzeniu z pociągiem ma użytkownik drogi, który lekceważy przepisy.
 
Nierozważne zachowanie kierujących i pieszych na torowisku kończy się ukaraniem mandatem albo skierowaniem wniosku do sądu. Jednak konsekwencje tego zachowania mogą nieść z sobą jeszcze inne, tragiczne skutki. Dlatego po raz kolejny przypominamy podstawowe zasady i przepisy związane z poruszaniem się w obrębie przejazdów kolejowych.
 
Kierujący pojazdem obowiązany jest:
*zbliżając się do przejazdu kolejowego oraz przejeżdżając przez przejazd zachować szczególną ostrożność;
*przed wjechaniem na tory upewnić się, czy nie zbliża się pojazd szynowy oraz przedsięwziąć odpowiednie środki ostrożności, zwłaszcza jeżeli wskutek mgły lub z innych powodów przejrzystość powietrza jest zmniejszona;
*prowadzić pojazd z taką prędkością, aby mógł go zatrzymać w bezpiecznym miejscu, gdy nadjeżdża pojazd szynowy lub gdy urządzenie zabezpieczające albo dawany sygnał zabrania wjazdu na przejazd;
*w razie unieruchomienia pojazdu na przejeździe kolejowym niezwłocznie usunąć go z przejazdu, a jeżeli nie jest to możliwe, ostrzec kierującego pojazdem szynowym o niebezpieczeństwie.

Kierującemu pojazdem zabrania się:
*objeżdżania opuszczonych zapór lub półzapór oraz wjeżdżania na przejazd, jeżeli opuszczanie ich zostało rozpoczęte lub podnoszenie nie zostało zakończone;
*wjeżdżania na przejazd, jeżeli po drugiej stronie przejazdu nie ma miejsca do kontynuowania jazdy;
*wyprzedzania pojazdu na przejeździe kolejowym i bezpośrednio przed nim;
*omijania pojazdu oczekującego na otwarcie ruchu przez przejazd, jeżeli wymagałoby to wjechania na część jezdni przeznaczoną dla przeciwnego kierunku ruchu.

KPP Nowe Miasto

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages