Sobota, 11 lipca 2020. Imieniny Benedykta, Kariny, Olgi

Były proboszcz z Ostrowitego w więzieniu za pedofilię. Kasacja wyroku odrzucona

2019-02-06 09:57:31 (ost. akt: 2019-02-06 16:27:56)
Jarosław P. odprawiał mszę w grudniu 2016 roku, już po wyroku sądu

Jarosław P. odprawiał mszę w grudniu 2016 roku, już po wyroku sądu

W 2016 roku Sąd Rejonowy w Nowym Mieście skazał Jarosława P., byłego proboszcza parafii w Ostrowitem na 3 lata za wieloletnie molestowanie ministranta. Sprawa doszła aż do Sądu Najwyższego.

O bulwersującej sprawie poinformowała wczoraj, 5 lutego "Gazeta Wyborcza", która już wcześniej nagłośniła temat. Jarosław P. pracował w parafii pw. św. Jakuba Apostoła w Ostrowitem. O bulwersujących wydarzeniach opowiedział "Gazecie Wyborczej" 28 - letni mieszkaniec gminy Biskupiec.

— Zaczęło się mniej więcej w 2000 r., miałem 9 lat. Moja siostra przygotowywała się do pierwszej komunii, a ja miałem odebrać coś z plebanii. Poza księdzem nie było tam nikogo. Najpierw chwilę rozmawialiśmy, potem ksiądz kazał mi iść do toalety. „Nie masz w domu łazienki, idź się wykąp” – tak powiedział. Po kilku minutach wszedł, zaczął mnie dotykać i myć – mówił reporterom mężczyzna.

– Na koniec, jak gdyby nigdy nic, powiedział, że mam się ubrać. Zabronił mówić o tym, co się stało. Dał parę katolickich gazetek – opowiadał poszkodowany.

Potem ksiądz kazał położyć mu się do łóżka. Przytulał go i całował. Sytuacja stawała się coraz gorsza. Ksiądz pokazywał chłopcu filmy pornograficzne, by wreszcie zacząć go wykorzystywać seksualnie. Jak podają autorzy tekstu, szczegóły są zbyt drastyczne, by prezentować je publicznie.

Poszkodowany po latach dramatu postanowił skontaktować się z Andrzejem Suskim, ówczesnym biskupem diecezji toruńskiej. Po pół roku od kontaktu z władzami diecezji, Kongregacja Nauki i Wiary zobowiązała kurię do przeprowadzenia procesu. Po przesłuchaniach, w październiku 2015 roku Sąd Biskupi uniewinnił księdza Jarosława P. Niemniej rok później Sąd Rejonowy w Nowym Mieście Lubawskim skazał go na na trzy lata więzienia oraz zakazał mu pracy z dziećmi na 10 lat. Za przestępstwa, które ksiądz popełnił grozi od 2 do 12 lat więzienia.

Co ciekawe pomimo zakazów wykonywania funkcji kapłańskich, Jarosław P. nadal odprawiał msze św. W sieci można znaleźć zdjęcia ze szkoły podstawowej w Łebczu na Kaszubach, gdzie w grudniu 2016 roku koncelebrował mszę św. dla społeczności szkolnej.

Sąd Okręgowy w Elblągu w czerwcu 2017 roku utrzymał wyrok sądu pierwszej instancji.We wtorek 5 lutego 2019 Sąd Najwyższy odrzucił wniosek obrońców księdza P. o kasację wyroku. Pochodzący z gminy Biskupiec 28-latek mówił dziennikarzom „Wyborczej” przed sądem, że „Prawda się obroniła”.

Jarosława P. nie ma w Krajowym Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym. Pisaliśmy w ubiegłym roku, że na liście brak przynajmniej kilkudziesięciu księży i eksduchownych skazanych za gwałty, molestowanie czy pedofilię.

Jak pointuje dziennikarz zajmujący się sprawą, "ksiądz, który dziewięć lat molestował ministranta, zostaje w więzieniu".

Całość artykułów przygotowanych przez "Gazetę Wyborczą" i dotyczących bulwersującej sprawy :
Ksiądz molestował ministranta przez 9 lat. Sąd biskupi go uniewinnił. A powszechne skazały na więzienie


mzal


Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją:
Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste.
Swoją stronę założysz TUTAJ ".
Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor HrywnaCzytaj e-wydanie

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (34) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentowanie wyłączone

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Waldi #2678258 | 89.64.*.* 8 lut 2019 21:49

  Uważam że takie sprawy są bardzo bulwersujące i powinny być surowo karane a nie że nikt nie chcę takim osobą pomagać dopiero one same przez lata walczą o sprawiedliwość przed sądem gdzie ta sprawiedliwość i gdzie jakakolwiek skrucha czy jakakolwiek pomoc ofiarom? tak być nie może to musi się zmienić aby więcej takie sytuacje się nie powtarzały a jak już o zgrozo się zdarzą nie daj boże żeby ofiara miała pomoc a nie sama walczyła o sprawiedliwość.

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. kar #2677615 | 77.87.*.* 7 lut 2019 21:06

  Najniżej upadło społeczeństwo, które w milczeniu wysłuchuje, jak jawni dranie prawią mu kazania o moralności.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Gość #2676974 | 37.47.*.* 6 lut 2019 19:37

  Obleśny typ wiele lat temu karnie go z Działdowa przenieśli

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. MO #2676847 | 5.172.*.* 6 lut 2019 15:54

  A koledzy po fachu "Sąd Biskupi uniewinnił księdza Jarosława P. " ...

  Ocena komentarza: warty uwagi (7) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. zostawcie! #2676826 | 213.184.*.* 6 lut 2019 15:27

  Komentarz nisko oceniony. Kliknij aby przeczytać. zostawcie kościól w spokoju ! to jest na pewno nagonka i prowokacja! chodzi o to zeby ludzi odsunąć od kościoła - ale wam się nie uda ! my wierni zawsze bedziemy dla kościoła i naszych księży!

  Pokaż wszystkie komentarze (34)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages